Moore kendi yasasına şaşırıyor • tekmono

Teknoloji

Moore kendi yasasına şaşırıyor

Yazı:  | 

Intel’in kurucuların Gordon Moore, kendi adıyla anılan ve bilgisayarların işlem kapasitelerindeki artışı doğru tahmin eden yasanın bu kadar uzun süre geçerli olmasına şaşırdığını söyledi.

Bundan 50 yıl önce Electronics Magazine dergisinde yayımlanan Moore’s Law (Moore Yasası), her 18 ayda bir entegre devrelerdeki transistör sayısının iki katına çıkarken, üretim mâliyetlerinin düşeceğini ya da aynı kalacağını söylemişti.

Moore_Yasasi

Moore, Pazartesi günü teorisinin 50. yılının kutlandığı bir etkinlikte, işlem gücünün de iki yılda bir üssel olarak büyüyeceğini belirttiği yasanın, aslında 10 yıl boyunca geçerli olmasını beklediğini söyledi.

1966 yılında bir yonga üretim tesisi 14 milyon dolara mâl olurken, 1995’te 1,5 milyar dolara yükseldi. Günümüzde 10 milyar doları bulabiliyor. Silikon teknolojisi kullanan yarıiletken üreticileri, Moore yasasının sınırlarına ulaştığımızı düşünürken, alternatif üretim yolları arıyorlar.

Yorumlar

80'lerde bir çocukken, Commodore, Atari ve Amiga sayesinde teknolojiye merak duymaya başladı. Bu merak, 15 yıldan uzun süredir yazılara dönüşerek sürüyor, büyüyor.