Teknoloji

Kurumsal tarafta güçsüz üreticiler, PC pazarını terk edecek

Yazı:  | 

Araştırma firması Gartner’a göre, kişisel bilgisayar satış adetleri bu yılın ilk çeyreğinde 62,2 milyona ulaştı.
Açıklanan miktar, 2016’daki aynı döneme kıyasla yüzde 2,7 düşüş gösterdi. Kişisel bilgisayar satışları, 2007 yılından bu yana ilk kez 63 milyon adedin altına düştü.

İş amaçlı bilgisayarlar mütevazı bir şekilde büyüyorsa, tüketici piyasası da ya mevcut bilgisayarlar daha uzun süre kullanıldığından ya da bilgisayar kullanımından uzaklaşıldığından dolayı düşüş gösteriyor.

Gartner’ın kıdemli analisti Mikako Kitagawa, sonuçları “Kurumsal pazarda güçlü bir varlığı olmayan üreticiler, ciddi zorluklar yaşayacaklar ve önümüzdeki beş yıl içinde bilgisayar pazarını terk etmek zorunda kalacaklar” sözleriyle değerlendirdi.

Kitagawa, “Üç büyük oyuncu, Lenovo, HP ve Dell, kurumsal pazar için savaşacaklar” diye ekledi.

Pazara bakıldığında, Lenovo ve HP’nin dirsek dirseğe oldukları görülüyor. Lenovo’nun pazar payı %19,9, HP’ninki ise %19,5. Burada HP’nin büyüme oranının yüzde 6,5 olduğunu, Lenovo’nun ise sadece yüzde 1,2 büyüdüğünü belirtmemizde fayda var.

Dell ise %15 pazar payı ve %3,4 büyüme oranı ile üçüncü sırada. Bunu önceki yıla göre %14 düşüş gösteren ve %7,3 pazar payına gerileyen Asus izliyor. Satışlarını %4,5 artıran Apple’ı, satışları %1,8 düşen ve Apple ile başabaş seviyesine yaklaşan Acer takip ediyor.