Intel, Türkiye ofisini kapatıyor mu? • tekmono

Teknoloji

Intel, Türkiye ofisini kapatıyor mu?

Yazı:  | 

Şirketin genel müdürü Burak Aydın’ın Aralık’ta şirketten ayrılmasından kısa süre sonra başlayan söylentiler, tam olarak doğru değil. Intel’deki değişiklik, sadece Türkiye’yi değil, birçok ülkeyi ilgilendiriyor.

Türkiye’de uzun süre işlemci, bilişim platformu gibi hizmetlerin yanı sıra, kurumsal teknoloji, sağlık, yatırım ve son olarak güvenlik alanında da hizmet veren Intel, ABD’deki merkezinden gelen bir yönetim yapı değişikliği ile ülkemizdeki ofisini de küçülttü.

Çalışan sayısı üçte birine indi

Farklı kaynaklardan aldığımız bilgilere göre, Türkiye ofisi, eskisinin yaklaşık üçte biri kadar çalışana sahip. Bunların bir kısmı, farklı ülkelerdeki pozisyonlara kaydırılırken, yeni yönetim yapılanması ise eskisi gibi yatay değil, dikey olacak şekilde değiştirildi.

Bu, şu anlama geliyor: Artık Intel Türkiye ofisi, alışıldık bir şirket mantığıyla yönetilmeyecek. Yani genel müdüre bağlı (ona raporlama yapan ve/veya hesap veren) departman yöneticileri, bu yöneticilere bağlı departman çalışanları yerine, bir genel müdür ve belirli departmanlarda çalışanlar olacak. Bunlar, iş gereksinimlerine göre, Türkiye’deki genel müdüre ve bölge merkezlerine rapor verecek.

Bu gelişme, sadece Türkiye’de değil, birçok ülkede gerçekleşti, ancak kaç ülkede olduğu konusunda net bir bilgi yok.

Intel, Türkiye faaliyetlerini sürdürecek

Akla gelen bir diğer soru, Intel’in dünya genelinde ciddi bir işten çıkartma yapıp yapmadığıydı. Bu soruya aldığımız yanıt ise, burada kapanan pozisyonlara karşılık, hem burada hem de merkezlerde yeni pozisyonlar açılacağı yönünde oldu. Intel açısından belki çok büyük değişiklik yok, ancak Türkiye’deki istihdam açısından bakılırsa, burada ciddi bir küçülme olduğunu söyleyebiliriz.

Son olarak, Intel’in McAfee’yi satın aldıktan sonra oluşturduğu güvenlik alt kuruluşu Intel Security’de bir değişiklik yok. Burak Aydın döneminde gündemde olan yatırım ayağı Intel Capital’in ise Türkiye’de bir operasyonu olmadığından, bu konuda da bir değişiklik yok.

Yorumlar

80'lerde bir çocukken, Commodore, Atari ve Amiga sayesinde teknolojiye merak duymaya başladı. Bu merak, 15 yıldan uzun süredir yazılara dönüşerek sürüyor, büyüyor.