ABD ve Avrupa navigasyonda güç birleştiriyor • tekmono

Teknoloji

ABD ve Avrupa navigasyonda güç birleştiriyor

Yazı:  | 

Ortak standartlar kullanacak olan konumlandırma sistemi, hava güvenliğini artırmayı hedefliyor.

Yeni sistem uçakların konumu hakkındaki bilgilerin doğruluğunu artırırken, sinyaller arasında boşlukların oluşmasını ya da sinyallerin hack’lebilmesini önleyecek.

İş için kullanılan özel jetler ve diğer özel uçaklar da bu sistem ile ilk kez resmî planlara dahil olacak. Ortak bir standart oluşturulması, önümüzdeki 10 yıl içerisinde Atlantik Okyanusu’nun her iki yakasına da ortak ekipman kurulumu anlamına geliyor.

Daha fazla uydu kullanacak olan sistem, uydulardan kaynaklanan hatalara, sinyal karıştırma saldırılarına ya da havacılık endüstrisini etkileyebilecek potansiyel olumsuzluklara karşı daha güvenli olacak.

Standartların birbirine uydurulması ve ortak alıcıların üretilmesi, her iki taraf için ayrı bir sistem (ABD için GPS, Avrupa için Galileo) yönetmeye göre tasarruf anlamına geliyor. Bu sürecin de 2027’ye kadar tamamlanması bekleniyor.

Hâlihazırda uçaklar tek bir sistemi kullanabilirken, benzer bir çalışma Çin ve Rusya tarafından yürütülüyor. 2015 ortasından bu yana çalışan iki ülke yetkilileri, sistemlerinin birbirlerininkiyle uyumlu olmasını hedefliyorlar.

Yorumlar