Rusya 'Unutulma Hakkı'nı tanıdı • tekmono

Teknoloji

Rusya ‘Unutulma Hakkı’nı tanıdı

Yazı:  | 

Rus parlamentosu Cuma günü verdiği onayla, internet arama motorlarının sonuçlardan kişisel bilgileri çıkarmasını gerektiren yasayı geçirdi.

Avrupa Birliği’nin “unutulma hakkı” kurallarını uygulamayı hedefleyen yasa, bir kişinin adı arandığı zaman sonuçlardan belirli girdilerin kaldırılmasına imkân verecek.

İnternet kullanıcıları yeni yasa ile “çeşitli olaylar ve eylemler sonucu konuyla ilişkisiz” ya da doğru olmayan bilgilerin kaldırılmasını talep edebilecekler.

Başkan Putin tarafından imzalanarak uygulamaya konulacak olan yasayı Rus web şirketleri eleştirmeye başladı. Kişisel gizliliğe karşı bilgi özgürlüğünü koyan firmalar, durumun adaletsiz olduğuna inanıyorlar.

Rusya’nın en büyük arama motoru Yandex’in açıklamasındaki “Bilgi yayma üzerindeki kontrol, halka açık verilere erişimi kısıtlamamalıdır. Kişisel ve kamu faydasının dengesini bozmamalıdır” ibareleri dikkat çekti.

Yasa yürürlüğe girdikten sonra, kullanıcılar spesifik taleplerini şirketlere bildirecek ve 10 gün içinde işlem gerçekleşecek.

Yorumlar

80'lerde bir çocukken, Commodore, Atari ve Amiga sayesinde teknolojiye merak duymaya başladı. Bu merak, 15 yıldan uzun süredir yazılara dönüşerek sürüyor, büyüyor.