Geleceğin patronu, yazılım algoritması olacak • tekmono

İş Dünyası

Geleceğin patronu, yazılım algoritması olacak

Yazı:  | 

Dünyanın en büyük serbest yatırım fonu olan Bridgewater, işe alma, işten çıkarma, karar verme gibi gündelik işlemleri yazılımın yönlendireceği bir gelecek üzerinde çalışıyor.

Kurucusu Ray Dalio’nun isteği üzerine, şirketteki yazılım mühendisleri Dalio’nun bazen ‘Geleceğin Kitabı’ olarak adlandırdığı, gizli bir proje üzerinde çalışıyorlar. Amaçları şirketin yönetiminde teknoloji kullanarak otomasyon sağlamak.

Dalio, aslında kendi hayatını kolaylaştıracak bir şey yapmak istiyor. Günlük karar alması gereken işleri, yazılımın denetimine bırakıp, fazla düşünmemek istiyor. Ancak bu tip bir yazılımın etkilerini de biz düşünelim: Sistem, GPS tarzı yönlendirmelelerle çalışanların günlerini nasıl geçireceklerini planlamaktan, kime telefon açılacağının belirlenmesine kadar kullanılabilecek.

Geleceğin patronları yazılım olursa, demek ki yukarıdaki durumlarda “Patron çıldırdı” yerine “Patron göçtü” diyeceğiz

Gelişim aşamasındaki sistemdeki operasyonların detayları, Bridgewater içerisinde tartışma konusu hâline gelmiş durumda. Reuters’in haberine göre, bir çalışan durumu şöyle ifade ediyor: “Ray’in beynini bilgisayara dönüştürmek gibi.” Institutional Investor’s Alpha adlı araştırma kuruluşuna göre, toplam 160 milyar doları yöneten ve Ray Dalio’nun geçen yıl 1,4 milyar dolar kazandığı şirket, yazılım olmadan da ciddi bir kuralcılığın içerisinde yer alıyor.

Şirket çalışanları 123 sayfalık ‘Prensipler’ adlı, herkese açık bir manifestoya uygun davranmak zorundalar. Şirkette işe başlayanların beşte biri ilk sene içinde işten ayrılıyor. Bir kısmı eski olmak üzere toplam beş Bridgewater çalışanı, baskı yüzünden tuvaletlerde ağlayanlar olduğunu söylüyor.

Yorumlar