Birleşik Arap Emirlikleri, VPN kullanmayı yasakladı! • tekmono

Güvenlik

Birleşik Arap Emirlikleri, VPN kullanmayı yasakladı!

Yazı:  | 

Şeyh’in açıkladığı yeni federal kanuna göre, ülkede VPN kullanarak IP adresini gizleyenler için hapis cezası ve 545 bin dolara kadar para cezası öngörülüyor.
Birleşik Arap Emirlikleri’nde çıkan yeni kanun, VPN, vekil (proxy) sunucu ya da herhangi bir yöntemle IP’sini gizleyen ya da keşfedilmesini önleyenlere büyük cezalar öngörüyor. Yasaya göre, bu ‘suç’u işleyenlere, hapis ya da para cezası verilebileceği gibi her ikisinin de verilebilmesi mümkün olacak.

Para cezasının 135 bin dolardan az olmaması öngörülürken, hapis cezasıyla ilgili geçici olması dışında bilgi yer almıyor.

WhatsApp, Viber ve Snapchat yasak, Skype serbest!
Cezanın, telekomünikasyon sektörüyle ilgili olduğu düşünülüyor. Zira, ülkede internet üzerinden ücretsiz görüşme yapılabilen VoIP hizmetleriyle ilgili tartışmalar uzun süredir devam ediyordu. WhatsApp, Viber ve Snapchat gibi yasaklı bu hizmetlere VPN kullanarak erişildiği biliniyordu.

Bu nisan ayında önceden yasaklı olan Skype’ın arama özelliği hakim operatörler olan Etisalat ve du tarafından serbest bırakıldı. BAE Telekomünikasyon Düzenleme Kuruluşu, Skype kullanmanın Telekom Yasası altında suç olmadığını belirtti.

Skype’ın suç sayılmaktan çıkmasında, şifreli bir iletişim gerçekleştirmemesi yatıyor. Bunun da yetkililerin teknik takip yapabilmesine olanak sağladığı düşünülüyor.

Yorumlar