Acı hissini ortadan kaldıran teknoloji • tekmono

Bilim

Acı hissini ortadan kaldıran teknoloji

Yazı:  | 

İsveçli araştırmacıların bulduğu iyon pompası, kronik sinir ağrısı çeken fareleri rahatlatmayı başardı. Sıra insanlarda…

Linköping Üniversitesi ve Karolinska Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, fareleri hasar gören sinirlerin omuriliğe bağlandığı yere sinir iletici taşıyan bir cihazla donattılar. Sinir ileticiler acı dürtülerinin beyne ulaşmasını engellemeye yarıyordu.

Araştırmanın başındaki Magnus Berrgren, kullanılan iyon pompasının ağrıyı azaltmak dışında bir kalp piline benzetiyor. Organik elektronik malzemelerden oluşan bir çeşit devre olan pompa, elektronik ve biyokimyasal sinyalleri birbirine çevirebiliyor. Pompanın çalışması için tek gereken şey ise elektrik akımı.

Farelerle çalışmada hiçbir sorun çıkmasa da, gözlem devam ediyor. Bu tekniğin beş ilâ on yıl içerisinde tedavi edilemeyen sinir ağrısı çeken nüfusun yüzde 70’ine sunulabileceği belirtiliyor.

Yorumlar

80'lerde bir çocukken, Commodore, Atari ve Amiga sayesinde teknolojiye merak duymaya başladı. Bu merak, 15 yıldan uzun süredir yazılara dönüşerek sürüyor, büyüyor.