Solar Impulse 2'den tarihi uçuş • tekmono

Bilim

Solar Impulse 2’den tarihi uçuş

Yazı:  | 

Fosil yakıtlara hiç yüz vermeden, tek damlasını bile bünyeye almadan çalışan bir uçakla dünyanın etrafında uçma hayaldi, gerçek olma yolunda büyük bir adım atıldı. Dün tekerlerini Hawaii’de yerle buluşturan Solar Impulse 2, güneş enerjisinin termosifon olmaktan farklı amaçlar için kullanılabileceğini kitlelere anlatmak için güzel bir hikaye yazdı.

Andre Borschberg ve Bertrand Piccard’ın dönüşümlü olarak solo uçurdukları Solar Impulse 2’nin 13 adımlık uzun göçünün sekizinci ayağı, 118 saatlik Japonya-Hawaii arasındaydı. Andre Borschberg’İn tekerleri güvenli bir şekilde yere kondurtuktan sonra yaptığı ilk iş tweet atmak oldu.

Solar Impulse Andre Borschberg

“Solar Impulse ile şu an Hawaii’ye iniş yaptım. Bertrand Piccard ve benim için bu gerçekleşen bir rüya. “

Abu Dabi’de son bulacak seyahatin henüz yarısı tamamlanmış değil fakat bu uçuş güneş enerjisi ile molar vermeden kat edilebilecek mesafeyi göstermesi açısından çok önemli. Ayrıca bu uçuş sayesinde Borschberg, en uzun solo uçuş rekorunu da eline geçirmiş oldu. Daha önceki rekor 76 saat 45 dakika ile Steve Fosset’e aitti.

Borschberg kabinde yoga yaparken.

Borschberg kabinde yoga yaparken.

Basınç desteği olmayan bir kabinde, zaman zaman 9000 metrelik irtifalarda büyük sıcaklık farklılıkları altında ve yer yer oksijen tüpü ile uçan Borschberg 4 gün 22 saatlik uçuşu sadece 20 dakikalık tavşan uykuları ile tamamladı.

Yorumlar